21 Şubat 2017 Salı 09:53
2017 Bekçi alımı başvuruları ve aranan şartlar

İstanbul'un 39 ilçesinde görevlendirilmek üzere 700 Çarşı ve Mahalle Bekçisi (ÇMB) alımı yapılacak. İstanbul Emniyet Müdürlüğü ÇMB başvuru şartları neler? Adayların, 24 Şubat tarihine kadar İstanbul'daki ilçe emniyet müdürlüklerine hafta sonları da dahil her gün mesai saatlerinde başvurabilecekleri kaydedildi.

2017 Bekçi alım başvuru şartları

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olmak

Askerlik görevini yapmış olmak

Lise ve dengi okul mezunu olmak

30 yaşından büyük olmamak

En az 1 yıldır İstanbul'da ikamet ediyor olmak

167 cm'den küçük olmamak

-İstanbul Valiliği 700 bekçi alımı yapacak. Bu alım için başvurular 16 Şubat'ta başlayacak ve 25 Şubat'ta sona erecek. Başvuru yapacak olan adayların en çok sorduğu sorular şunlar.

-İstanbul Valiliğinin alacağı 700 bekçi alımına sadece lise ve dengi okul mezunları başvuru yapabilir. Lisans, önlisans başvuramaz.

-Başvuru yapacak olan adayların İstanbul'dan başvuru yapması gerekmekte olup en az 1 yıldır İstanbul'da ikamet ediyor olması gerekmektedir.

-Yaşınızın tutması için 30 yaşından büyük olmamanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru yapamazsınız.

Sözlü sınav tarihleri

Sözlü sınavda başarılı olan adaylar, daha sonra başvurunun kabul edildiği İlçe Emniyet Müdürlüğünün bağlı olduğu Kaymakamlık internet sayfalarında yayınlanacak tarihte ve yerlerde yazılı sınava girecekler.

b. Sözlü sınav tarihi ve yeri başvurunun alındığı İlçenin Kaymakamlık resmi internet sitelerinde ayrıca ilan edilecek ve adaylara duyurulacak.

c. Sözlü sınava girmeye hak kazananların, sınav yerleri mülki amirliklerce adaylara verilecek “Sınav Giriş Belgesinde” belirtilecek olup, sözlü sınava “Sınav Giriş Belgesi” ile girilecektir. “Sınav Giriş Belgesi”ni göstermeyenler sınavlara alınmayacak.

d. Sözlü sınavda adayların, kültür durumu ile beraber;

*Genel görünüş itibariyle bekçiliğe girmeye elverişli olup olmadığı,

*Hal ve tavır, vakara uymayan konuşma itiyadı, laubali ve yılışık hareketleri,

Herhangi bir düşünce ve duygunun sözle anlatılmasında güçlük çekilme veya aksaklık, gibi bekçiliğe girmeğe mani halleri olup olmadığı değerlendirilecek.

e. Başvuruda bulunan adaylardan, sözlü sınavda yüz tam puan üzerinden yetmiş (70) puan alan adaylar başarılı sayılarak yazılı sınava çağrılacak.

f. Sözlü sınav sonuçları başvurunun kabul edildiği İlçenin Kaymakamlık internet adresinden ilan edilecek.

Sınav sorularının konuları

a. Yazılı sınav tarihi ve yeri başvurunun alındığı İlçenin Kaymakamlık resmi internet sitelerinde ayrıca ilan edilecek ve adaylara duyurulacak.

b. Yazılı Sınav soruları Türkçe, Tarih, Matematik ve Genel Kültür derslerinden tertip olacak.

c. Yazılı sınavın şekli, sınav süresi ve sınavda sorulacak soru adedi Valilikçe oluşturulan Komisyonca belirlenecek.

d. Sınava özürlü veya özürsüz saatinde girmemiş olanlar o sınava girme hakkını kaybetmiş sayılacak.

e. Yazılı sınavlar yüz tam puan üzerinden değerlendirilecek.

f. Yazılı sınav sonuçları başvurunun kabul edildiği İlçenin Kaymakamlık internet adresinden ilan edilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.